Czym jest hip hop oraz czym się charakteryzuje?

Co to jest hip-hop?

Co to hip-hop? To gatunek muzyki, a także określona subkultura, która powstała w latach 70. XX wieku. Miejscem jej powstania były oczywiście Stany Zjednoczone.

Hip-hop to zatem nie tylko muzyka – to także styl życia. Teksty mają tematykę życiową, są silnie zakorzenione w rzeczywistości raperów. 

Istnieje wiele różnych podgatunków hip-hopu, np. hip-hop alternatywny, hip-hop chrześcijański czy hip-hop polityczny.

Początkowo hip-hop związany był wyłącznie z kulturą afroamerykańską. Jednak z czasem rozprzestrzenił się też dalej, poza obręb tej kultury. Dziś hip-hop jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych i w Europie. 

Hip-hop w Polsce zaczął pojawiać się w latach 80. i 90. Polscy raperzy inspirowali się stylem raperów amerykańskich.

Jakie są najpopularniejsze utwory hip-hopowe?

Do najpopularniejszych utworów hip-hopowych trzeba z pewnością zaliczyć przeboje Eminema. Są to takie tytuły jak „Lost Yourself”, „Not Afraid”, „Without Me”, „The Real Slim Shady”, „We made you” czy „Sing for the Moment”. 

Popularne są następujące utwory Kanye’go Westa: „Heartless” oraz „Stronger”. 

Do najpopularniejszych utworów zaliczyć też możemy „In Da Club” 50 Centa czy „Gangsta’s Paradise” Coolio. 

Najpopularniejszym polskim utworem hip-hopowym jest zaś „Jestem bogiem” Paktofoniki. Inne popularne utwory tego zespołu to „Chwile ulotne” czy „Priorytety”. 

Hip-hop historia

Jak już powiedzieliśmy, hip-hop powstał w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych w ramach kultury afroamerykańskiej. Kultura określana była „kulturą ulicy” – zyskała ona niezwykłą popularność na ulicach nowojorskiego getta. 

Muzyka hip-hop stanowiła formę wypowiedzenia swojego zdania, wyrazu uczuć, a także buntu wobec zastanych norm i konwencji. 

Postacią, która miała ogromny wpływ na powstanie hip-hopu, był Kool Herc (Clive Campbell). Był to jamajski imigrant. Organizował on różne imprezy, najczęściej w plenerze. Był on dżokejem hip-hopowym na legendarnej imprezie Bronx 11.08.1973. Tę noc uznać można za narodziny muzyki hip-hop. Inne wielkie legendy początków hip-hopu to Grandmaster Flash i Afrika Bambaataa. Wszyscy trzej należą do tak zwanej „Świętej Trójcy” hip-hopu. 

Ważną częścią kultury hip-hop jest graffiti. W 1975 młodzi ludzie z Bronxu i Brooklynu zaczęli malować graffiti na ulicach.  

Na początku lat 90. hip-hop zaczął był popularny w stylu „bling-bling”. Zaczął on koncentrować się na znamionach statusu materialnego, takich jak biżuteria, drogie auta, ubrania. 

Z czasem rap zaczął być coraz bardziej komercjalizowany – zaczął występować w przeróżnych reklamach telewizyjnych, radiowych, a potem internetowych.

Dziś mało kto nie wie, czym są rap oraz hip-hop.

Czym się różni rap od hip-hopu?

Czym się różni rap od hip-hopu? Trzeba zacząć od tego, że rap jest podgatunkiem hip-hopu. 

Hip-hop jako kultura składa się z czterech następujących elementów: muzyki, graffiti, tańca i MCing. 

Rap jest bardzo popularną formą muzyczną, która narodziła się w ramach kultury hip-hopu. Hip-hop powstał w latach 70. XX wieku na Bronxie. Rap powstał dopiero pod koniec lat 80. XX wieku w gettach środkowo-zachodniej Ameryki. 

Hip-hop uznać można za bardziej swobodny niż rap. Wszechstronność hip-hopu jest dużo większa niż rapu. Hip-hop jest też bardziej szeroki. Hip-hop może być szybszy lub wolniejszy, może mówić zarówno o sprawach osobistych, jak i o życiu imprezowym. W hip-hopie nie trzeba tylko rapować – możliwy jest też śpiew. 

Przyjmuje się, że utwory rapowe są poważniejsze, często nawet mroczne. Mogą być też obraźliwe. Rap częstokroć przemyca tematy społeczne, takie jak kwestie sprawiedliwości, redystrybucji dóbr, ubóstwa czy przemocy. Hip-hop jest bardziej luźny i nie niesie w w sobie w takiej mierze przesłania społecznego.

Jakie są nowości w polskim hip-hopie 2022

Na koniec przedstawimy hip-hop polski nowości 2022.

Jeśli chodzi o popularnych polskich raperów, nie można nie wspomnieć o Macie. Duży sukces odniosła jego piosenka „Patoprohibicja”, która jest manifestem przeciw karaniu za posiadanie marihuany. 

Jeśli chodzi o popularność, królowała Young Leosia. Nagrała ona ze Smolastym utwór pt. „Boję się kochać”. 

Utworem, który zyskał sporą popularność w 2022 roku, jest „Nie mam czasu na wakacje” Żabsona (feat. Waima).

Z pewnością warto wyróżnić dwóch młodych zdolnych raperów: Zdechłego Osę oraz Szczyla. Zdechły Osa nagrał w tym roku takie piosenki jak „Summer song” czy „Dobra śmiechawa”. Szczyl zaś wypuścił taką piosenkę jak „Promil”.