Czym jest muzyka alternatywna oraz czym się charakteryzuje?

Życiu każdego z człowieka towarzyszy w jakimś stopniu muzyka. Jedni słuchają jej jedynie z samochodowego auta podczas drogi do pracy, a inni poświęcają muzyce szczególną uwagę, ponieważ towarzyszy im w każdej chwili dnia. Gusta muzyczne są różne i zapewne każdy słyszał o czymś co nazywa się „muzyką alternatywną”. Jednak co to dokładnie jest muzyka alternatywna?

Czym jest muzyka alternatywna?

Muzyka alternatywna ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności, jednak dla laika, który na co dzień nie interesuje się tym gatunkiem jego nazwa może brzmieć dość niepokojąco. Muzykę alternatywną trudno jednoznacznie scharakteryzować. Po pierwsze stanowi ona właśnie alternatywę dla popularnych utworów puszczanych powszechnie w radiu, których ścieżki dźwiękowe są bardzo do siebie podobne. Po drugie jest to muzyka tworzona przez ambitnych twórców, często chcących przekazać coś światu i w pełni wyrazić siebie, przez co w ogóle nie mieści się w radiowych ramach. Muzyka alternatywna to w większości utwory, które mieszczą się w gatunkach takich jak rock, punk, ale nawet pop czy jazz. Jednak przez to, że utwory te powstają nie wpisując się w aktualne popularne muzyczne ramy są mniej zyskowne i docierają tylko do małego zainteresowanego nimi grona słuchaczy.

Jaka jest historia muzyki alternatywnej?

Nie można jednoznacznie wskazać momentu powstania nurtu jakim jest muzyka alternatywna. Niektórzy za jej początek podają epokę przed pojawieniem się alternatywnego rocka, gdy to muzycy zaczęli interesować się futuryzmem, wychodzili poza dotychczasowe ramy i zaczynali improwizować. Gatunek powoli zaczął zyskiwać na kształcie w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy to zaczęły powstawać takie style muzyczne jak industrial i noise cechujące się wielością szumów i hałasu. I to właśnie na podstawie tych dwóch cech w połączeniu z wcześniej wspominaną improwizacją zaczęła rozwijać się muzyka alternatywna. 

Czym się charakteryzuje ten typ muzyki?

Muzyka alternatywna to połączenie improwizacji z szumami i różnego rodzaju zniekształceniami. Dodatkowo to gatunek niezwykle ambitny, w którym artyści pragną przekazać niezwykle ważne i dotykające ich treści łącząc je jednocześnie z równie poruszającymi dźwiękami. Muzyka alternatywna charakteryzuje się brakiem dbałości o mieszczenia się w jakiekolwiek ramy czy podążanie za aktualnymi trendami. To utwory dla ludzi często głęboko przeżywających rzeczywistość, który w tym gatunku odnajdują spokój dla swojej wymagającej muzycznie duszy.

Jacy są najpopularniejsi wykonawcy?

Muzyka alternatywna zyskuje na coraz większej popularności, dlatego niezwykle łatwo znaleźć wykonawców, którzy spełnią nasze muzyczne potrzeby.

Polska muzyka alternatywna – rodzimi muzycy nie omijają tego nurtu, o to kilku z nich:

  • Pogodno i album „Sejtenik Miuzik & Romantik Loff”
  • Cool Kids of Death i album „YTRAPRETFA2” 
  • Hey i album „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan” 
  • Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach i album „Karmelki i gruz”
  • Skalpel i album „Skalpel”

Zagraniczna muzyka alternatywna – znacznie szersze grono wykonawców muzyki alternatywnej możemy znaleźć wśród zagranicznych muzyków, a są to między innymi: 

  • Florence + the Machine i album „Ceremonials” 
  • Red Hot Chili Peppers i album „The Getaway”
  • Nirvana i album „In Utero”
  • Björk i album „Biophilia”
  • System of a Down i album „Toxicity”

Muzyka alternatywna w różnych wydaniach gatunkowych cieszy się coraz większą popularnością, którą potwierdzają liczne koncerty i festiwale muzyczne zrzeszające ogromne liczby słuchaczy tego nurtu. Ta bardzo charakterystyczna i niezwykle ciekawa mieszanka muzyczna jest warta zapoznania się, przez każdego dla kogo muzyka to coś więcej niż popularny kanał radiowy grający podczas jady samochodem.