Jaki typ muzyki górował w latach 90-tych?

Muzyka w latach 90 bywała bardzo zróżnicowana. W tamtym czasie powstawały coraz nowsze propozycje ze strony znanych piosenkarzy, którzy są popularni aż do dziś. Przyjrzyjmy się temu, jakie gatunki w tamtym czasie były najpopularniejsze. Czym cechuje się polska muzyka elektroniczna z lat 90? Jakie typy muzyki były doceniane przez słuchaczy? O czym warto wiedzieć?

Jakie gatunki muzyczne były popularne w latach 90-tych?

Jeśli chodzi o lata 90 muzyka cały czas nas zaskakiwała. Jakie gatunki był wtedy popularne? Z pewnością nie mogliśmy narzekać na nudę. W Polsce niezwykle ceniony był świat Disco Polo. Na scenach zaczęły się pojawiać pierwsze gwiazdy disco. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko ten gatunek zyskał rzeszę fanów. Co ciekawe, ten fakt spotkał się krytyką ze strony miłośników innej muzyki, którzy zarzucali wykonawcom płytkie teksty i niski poziom instrumentalno-wokalny. 

Klubowe hity lat 2000 grały w radiach i na dyskotekach. Sceną zawładnęły w latach 90 takie gatunki jak:

  • rock,
  • pop,
  • house,
  • techno,
  • rap,
  • disco,
  • eurodance,
  • trance. 

Z biegiem czasu niezwykle ceniona stała się muzyka pop, nastawiona na masowych odbiorców. Zespoły w szybkim tempie wydawały albumy, które wznosiły się na wyżyny popularności. Polska muzyka elektroniczna lata 90 również była chętnie wybierana przez miłośników muzyki. 

Jakie zespoły były najpopularniejsze?

Zespoły lat 90 zagraniczne i polskie szybko rozwijały swoją sławę. Pamiętajmy o tym, że w tamtym czasie hitowe były kawałki Kazika, Kasi Kowalskie, Edyty Bartosiewicz, zespołu Hey, czy też Myslowitz. Potwierdzeniem ich popularności była ogromna sprzedaż płyt. Okazuje się, że w tamtym czasie powstawały pierwsze profesjonalne teledyski. Jeśli chodzi o zagraniczne zespoły, chętnie słuchaliśmy Guns N’ Roses, Metallici, Kurta Cobaina z Nirvany, Bono z U2, jak i muzyków z  Red Hot Chili Peppers. Najbardziej znanymi wykonawcami byli: Madonna, Celine Dion, Spice Girls, Oasis itp. Oczywiście są oni znani i doceniani na muzycznej scenie aż do dziś. Spore wrażenia robią na nas cały czas twórcy muzyki elektronicznej. 

Jaka muzyka elektroniczna polskiej produkcji była w latach 90-tych?

Utwory muzyki elektronicznej to ciekawe brzmienia i teksty, które w latach 90 były znane i słuchane na całym świecie. Największy rozkwit tej muzyki przypada na lata 80 oraz 90. Popularnością cieszyły się wtedy wariacje klasycznych gatunków muzyki rockowej z elektroniczną. Wykonawcy muzyki elektronicznej z pewnością byli rozpoznawalni. Chodzi tutaj o zespoły i wykonawców typu Cargo, Dariusz Kaliński Deliver, EQ, Sample Edit, Tomasz Ostrowski, Andrzej Lewandowski, Bookovsky, Daniel Bloom i inni. Powszechnie znanymi przedstawicielami tego nurtu muzyki aż po dzisiejszy dzień pozostają zespoły Kombi i Kapitan Nemo. Pamiętajmy o tym, że aktualnie z tradycji elektronicznej muzyki lat 90 czerpie chociażby zespół Kamp! w swojej piosence Breaking A Ghost’s Heart. Ten utwór sprawił, że bardzo szybko rozkwitł gatunek electro-pop. 

Jak widać, w dawnych latach słuchaliśmy wielu ciekawych gatunków muzycznych. Liczne propozycje są znane do dziś i chętnie odtwarzane w radiach oraz klubach. Polacy uwielbiali (i nadal uwielbiają) Disco Polo, do którego chętnie tańczymy na weselach. Poza tym, rozwinęła się muzyka elektroniczna, popowa, czy też rockowa. Faktem jest, że lata 90 obfitują w powstanie wielu nowych zespołów. Część z nich przetrwała, a część się rozpadła. Muzyka z tamtych lat wielu osobom cały czas gra w duszach. Na szczęście nie zapominamy o niej i często wracamy do największych przebojów.