Jakie wyróżniamy instrumenty muzyczne oraz, które z nich są mało znane?

Jaki jest podział instrumentów muzycznych?
Aktualny podział instrumentów muzycznych wygląda następująco:
– instrumenty dęte,
– instrumenty strunowe,
– instrumenty perkusyjne.
Instrumenty dęte
Zacznijmy najpierw od tego, czym jest dęty instrument muzyczny. Jest to taki instrument, dla którego drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza jest źródłem dźwięku. Jeśli chodzi o wysokość dźwięku i to, jak będzie on brzmiał, jest on różny. Zależy to od długości rury tworzącej dany instrument. Wyższe dźwięki występują, gdy rura jest krótsza, a niższe, gdy jest ona dłuższa. Oczywiście nie można zapomnieć, że barwa wydobywanego dźwięku także różni się od siebie. W tym przypadku zależy ona od tego, jak zbudowany jest instrument, jak wygląda jego konstrukcja, z jego materiału został wykonany i jeszcze wiele innych elementów. Instrumenty dęte możemy podzielić na drewniane, blaszane oraz klawiszowe. Ten podział tyczy się elementu instrumentu, który wzbudza wibracje.
Instrumenty dęte drewniane
Są to takie instrumenty dęte, u których w budowie wibratorem jest drewniany stroik. Natomiast sama budowa instrumentu może być różna, nie musi być koniecznie drewniana. Jak zostało wspomniane wyżej, źródłem dźwięku jest wibrujący strumień powietrza, a jego wysokość dźwięku reguluje się poprzez zakrywanie otworów, które znajdują się w korpusie danego instrumentu. Jednak znaczenie częściej wykorzystuje się mechanizm z klapami, ponieważ zakrywanie wielu otworów jednocześnie, byłoby ciężkim zadaniem, wręcz niewykonalnym. Instrumenty dęte drewniane mogą transponować, co znaczy, że dźwięku różni się od, który został zapisany w nutach. Ale nie jest to cecha charakterystyczna, ponieważ niektóre instrumenty nie transponują. Przykładowe instrumenty dęte drewniane to: flet prosty, poprzeczny, piccolo; klarnet; saksofon; dudy oraz rożek angielski. Występuje jeszcze jeden podział tych instrumentów ze względu na konstrukcje ustnika lub stroika: instrumenty z jednym stroikiem np. klarnet, saksofon; instrumenty z dwoma stroikami np. rożek angielski; instrument z ostrą krawędzią np. flet prosty i poprzeczny.
Instrumenty dęte blaszane
Takie instrumenty dęte charakteryzują się tym, że w większości przypadków ich ustnik oraz cały instrument, jest wykonany z materiału, jakim jest metal. Wspomniany ustnik jest w kształcie kielichowym o stożkowym przekroju. W instrumentach dętych blaszanych nie występuje stroik, a jego rolę przejmują w tym przypadku usta grającego człowieka, w trakcie przyciskania ich do ustnika. Do tej grupy instrumentów należą między innymi: trąbka, trąbka sygnałowa; róg, inaczej waltornia; puzon, kornet oraz tuba.
Instrumenty dęte klawiszowe
Są to instrumenty, w których powietrze jest tłoczone przy pomocy miecha bądź innego urządzenia sprężającego. Natomiast dopływem powietrza do określonych miejsc instrumentu steruje się przy wykorzystaniu klawiatury i tzw. mechanizmu rejestrowego. Przykłady instrumentów dętych klawiszowych: akordeon; harmonijka ustna, klawiszowa.
Instrumenty strunowe
Instrumenty strunowe to takie instrumenty muzyczne, dla których źródłem dźwięku są drgające oraz napięte struny. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinien być zbudowany instrument to może być to metalu, jedwab, tworzywo sztuczne, takie jak plastik, czy nylon. Praktyczne każdy z instrumentów strunowych posiada komorę lub płytę rezonansową, dzięki której dźwięki stajesz się mocniejszy, czyli jest wzmacniany. Instrumenty strunowe może podzielić na grupy, takie jak: instrumenty smyczkowe np. kontrabas, skrzypce, wiolonczela; instrumenty szarpane np. gitara, harfa, lutnia; instrumenty uderzane np. pianino, cymbały, fortepian.
Instrumenty perkusyjne
Instrumenty perkusyjne to instrumenty, dla których źródłem dźwięku jest drganie części bądź całości instrumentu. Wspomniane drganie wywołuje się przy pomocy pałki, szczotki, dłoni lub potrząsaniem instrumentem. Instrumenty perkusyjne dzielimy na: idiofony – u nich źródło dźwięku to drganie całego instrumentu; membranofony – źródłem dźwięku jest część instrumentu. Mała uwaga! Nie każdy idiofon to instrument perkusyjny, wyjątkiem jest np. akordeon. Występuje także inny podział: instrument perkusyjne o określonej wysokości np. ksylofon, wibrafon; instrumenty perkusyjne i nieokreślonej wysokości dźwięku np. bębny, marakasy, talerze, trójkąt.
Jakie są mało znane instrumenty muzyczne?
Takich instrumentów jest naprawdę bardzo dużo, ponieważ wyobraźnia człowieka jest nieskończona, dlatego rodzi się w głowie wiele pomysłów, na skutek, których powstają nowe, unikatowe instrumenty. Przedstawię teraz niektóre mało znane instrumenty muzyczne.
1. Pierwszym instrumentem będzie klawesyn, który choć przypomina fortepian, to jednak ich mechanizm diametralnie się różni. W klawesynie struny są szarpane, przez co efekt i słyszalny dźwięki jest inny.
2. Wheelharp to kołowa harfa, która brzmi niezwykle subtelnie.
3. Hang – to tzw. metalowy grzyb, który cały wibruje. Instrument ten składa się z 2 półkul. Górna jest częścią główną, bo jest odpowiedzialna za całą tonację. Natomiast dolna składa się z dziury, znajdującej się w centrum i pełniącą funkcję pudła akustycznego, które ma wywołać rezonans. Używa się tego instrumentu, stukając palcami bądź rękoma.